Gratka dla kolekcjonerów > album: Sportowcy // Edward Dwurnik

Categories:  książki

Prace z cyklu “Sportowcy” Edwarda Dwurnika znajdujące się w Polsce oraz rozsiane po całym świecie min. w Niemczech, Rosji, Bułgarii, USA zostały opublikowane w wydanym przez niemieckiego kolekcjonera Osmana Djajadisastrę albumie. Album pokazuje wszystkie prace z cyklu (240 obrazów). Więcej informacji tu: www.dwurnik-sportowcy.pl

fot. Ewa Jasińska


Cykl „Sportowcy“ to opowieść o losie Polaka na wsi i w mieście w czasach komunizmu, za żelazną kurtyną. Namalowałem jego codzienne życie; namalowałem jak rano wstawał, jechał do pracy, tam coś robił, jadł obiad w przerwie, wracał do domu, umawiał się z kumplami, palił papierosy, podrywał dziewczynę, pił, chorował, handlował, kombinował, jechał na wczasy. Po prostu tak biednie żył w tym polskim pejzażu…. To jest o czasach nędzy socjalistycznej. Ci ludzie musieli przetrwać, więc właściwie byli wyczynowcami, byli jak sportowcy; przepychali się przez życie łokciami rozbijając innym nosy.

„Sportowców“ malowałem w społecznej pustce, szarości i beznadziei. Nikogo te obrazy nie interesowały. W Polsce nic się nie działo, były tylko te kolorowe telewizory w witrynach Ściany Wschodniej w Warszawie. Pracowałem z rozpędu, malarstwo wreszcie nie sprawiało mi trudności, sprawnie władałem pędzlem i bardzo chciałem malować. Ale nie myślałem, ze kiedykolwiek będę te obrazy komuś pokazywał, ani że ktoś będzie chciał je oglądać. To były okropne, złośliwe, brzydkie obrazy, nikomu niepotrzebne.

Edward Dwurnik

Tags: , ,

Comments are closed.