3 KOBIETY. Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum

Categories:  abc kolekcjonera, bezdroża sztuki
Tags: , , ,

Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum
01.03 - 08.05

kuratorka wystawy Ewa Toniak
projekt ekspozycji Małgorzata Szcześniak (Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego)
współprojektant ekspozycji Łukasz Kwietniewski
współpraca ze strony Zachęty Anna Tomczak, Julia Leopold

Tematem wystawy jest twórczość pionierek polskiej sztuki kobiet: Ewy Partum, Natalii Lach-Lachowicz i zmarłej w 1999 roku Marii Pinińskiej-Bereś. Okres ich działalności artystycznej przypada na drugą połowę XX i początek XXI wieku. Wszystkie od lat 70. łączyły podobne poszukiwania, w których dostrzec można wyraźne intuicje feministyczne lub identyfikację z feminizmem. W takiej konfiguracji ich prace zostaną ze sobą zestawione po raz pierwszy.

Bohaterki ekspozycji należą do głównego nurtu współczesnej sztuki polskiej, mają dobrze rozpoznane biografie, ich twórczość pozbawiona jest przymusu rekonstrukcji, czy uzupełniania, nie wydaje się jednak rozpoznawana poza gronem specjalistów. Wszystkie trzy łączy efemeryczny charakter ich wystąpień, które dziś często zachowały się jedynie w fotograficznej czy filmowej dokumentacji.

więcej - źródło: Zachęta

Ucieczka w metasztukę.

Categories:  bezdroża sztuki, praktyka i teoria sztuki
Tags: , ,

Pogłębiający się ciągle proces intelektualizacji oraz instytucjonalizacji sztuki współczesnej doprowadził w drugiej połowie dwudziestego wieku do powstania jej nowej mutacji, którą można określić mianem metasztuki. Chociaż ugruntowane w artystycznych faktach, rozróżnienie między obszarem sztuki i metasztuki nie jest łatwe, bowiem przedstawiciele tej drugiej starają się zatrzeć demarkacyjną linię podziału. Autor przedstawia własną propozycję takiego rozróżnienia oraz uzasadniające je kryteria. Jerzy Hanusek, Estetyka i Krytyka, 6 (1/2004)

Plastyka 2008 - Podsumowania

Categories:  bezdroża sztuki
Tags:

Wygląda na to, że rok 2008 był rokiem przełomowym. Z jednej strony odezwał się rynek sztuki - Spółka Art NEW media S.A. będzie pierwszą firmą w Polsce związaną z rynkiem sztuki na alternatywnym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych, z drugiej niekomercyjnej powstała grupa The Krasnals, jako opozycja do monokultury proponowanej przez publiczne instytucje sztuki. Powstały rankingi Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki, jeszcze niedoskonałe, ale krok w dobrą stronę. Liczne czasopisma o sztuce  profesjonalizują własne witryny internetowe, powstają blogi, toczą się gorące spory. Sasnal został ikoną malarstwa. O tym wszystkim piszą w swoich podsumowaniach na zamówienie “Obiegu” animatorzy kultury, krytycy i teoretycy sztuki. Tu znajdziesz te publikacje - Obieg

Masyw kolekcjonerski.

Categories:  bezdroża sztuki

Kolekcjonowanie sztuki to zajęcie tylko pozornie bezpieczne. Zdarza się bowiem, że kolekcjonerstwo przeradza się w obsesję, uzależnia i prowadzi do poważnych kłopotów. Próbę spojrzenia na to zagadnienie podejmuje w swoim ostatnim projekcie prezentowanym w Bunkrze Sztuki w Krakowie Robert Kuśmirowski. O wystawie piszą Magdalena Ujma w tekście “We władzy przedmiotów“oraz Monika Małkowska w artykule “Śmierć pod lawiną rzeczy“.

Połączenie zbiorów rodziny Sosenków i Roberta Kuśmirowskiego na wystawie w Krakowie oddaje grozę gromadzenia przedmiotów (…)

Kuśmirowski zderzył skarby Sosenków z własnymi zbiorami. A z jego kolekcją sprawa jest bardziej skomplikowana. On gromadzi rupiecie, by niektóre powielić, a następnie zmieszać oryginały i kopie. Potrafi “sklonować” dosłownie wszystko. Co więcej, nie korzysta z surowców, z jakich wykonane zostały pierwowzory. Do reprodukcji wykorzystuje drewienka, tekturki, styropian, szmaty, modelinę. Tandetę. Ale odbiorca nie odróżni prawdy od fałszu.”

Inwestowanie w sztukę - artykuły

Categories:  bezdroża sztuki
Tags: , ,

12. 03. 2008. - W co inwestować w 2008 roku: Sztuka inwestycji w sztukę - inwestycje.pl

12.09.2005. - Obraz zamiast akcji jako lokata kapitału? - finanseosobiste.pl

Inwestycja i przyjemność w jednym?

Teraz to możliwe. Od niedawna Polscy inwestorzy mogą korzystać z nowych możliwości lokowania nadwyżek finansowych. Choć z tego typu usług korzystają głównie firmy i zamożni klienci warto poznać ten rodzaj inwestycji…

Targi Art Paris 2008

Categories:  bezdroża sztuki

Valério Adami, Galeria Sophie Scheidecker Fine Art, Nowy Jork, USA

źródło: www.artinfo.pl

(…) Wszystko świadczy o dwóch rzeczach: z jednej strony o powrocie malarstwa na scenę artystyczną i jego „rehabilitacji” rynkowej oraz o tym, że oddziaływanie instytucji oficjalnych i rynku jest dwustronne: o ile instytucje państwowe zaczynają wystawiać artystów pod wpływem ich sukcesów rynkowych, o tyle też rynek bacznie obserwuje kogo lansują w danej chwili oficjalne instytucje, aby korzystając z okazji móc dokonywać intratne transakcje. Inaczej mówiąc potencjalni nabywcy chętniej otwierają portfele, będąc utwierdzeni o wartości nabywanych dzieł – a przekonać ich mogą nie tylko krytycy sztuki pisząc pozytywne recenzje, ale przede wszystkim oficjalne instytucje organizując wystawy danych artystów.

Innym wnioskiem, który można było wyciągnąć w tym roku po obejrzeniu targów – to, że będą one coraz bardziej ewoluowały w kierunku prezentacji sztuki najnowszej i lansowały coraz młodszych artystów oraz, że będą zacieśniały współpracę z nowymi regionami, dotychczas mało obecnymi na wszelkiego typu światowych targach sztuki. Biorąc pod uwagę, że Beaobourg przygotowuje pokaz sztuki Indii w roku 2009 – być może następnym miastem, w którym zorganizowana zostanie filia Art Paris będzie jedno z miast tego olbrzymiego kraju azjatyckiego?

więcej

sztuka bogatych krajów rządzi

Categories:  bezdroża sztuki

Urszula Usakowska-Wolff

(…) To, co wynika z najnowszego międzynarodowego rankingu artystycznego nie powinno być żadnym zaskoczeniem, skłonić jednak, jeżeli nie do działań, to przynajmniej do refleksji: aktualnie i potencjalnie czołowi światowi artyści mieszkają w krajach, które są potentatami gospodarczymi tego świata, czyli mniej więcej po połowie w państwach angielsko- i niemieckojęzycznych i państwach do nich geograficznie (Holandia, Dania, Finlandia, Belgia, Francja, Włochy) lub gospodarczo zbliżonych (Japonia). (…)
więcej

Z kompasem czy bez?

Categories:  bezdroża sztuki
Tags: , , , , , , , ,

Sztuka to dziedzina aktywności człowieka, której rezultatem jest utwór artystyczny. Tak długo jak długo utwór podporządkowany jest idei piękna i harmonii mamy do czynienia ze „sztukami pięknymi”, stąd nazwa uczelni kształcącej artystów: Akademia Sztuk Pięknych. Nadrzędnym celem sztuk pięknych jest dostarczenie widzowi wrażeń estetycznych. Artyści wykonują utwory: dzieła sztuki, oraz piękne przedmioty artystyczne.

Dzieła sztuki są pochodną własnej, oryginalnej koncepcji lub emocji. Artysta tworzy zupełnie nowe wzorce, które następnie doskonalone są i rozwijane przez rzemieślników i odtwórców. W taki sposób rodzi się każdy nowy styl.

Przedmioty artystyczne powstają jako wynik umiejętności i odpowiednio dobranych narzędzi i materiałów. Twórca (rzemieślnik/odtwórca) dąży do wykonawczej doskonałości. Opiera się na istniejących wzorach, cudzych pomysłach, na naśladowaniu i kopiowaniu. Doskonali istniejące wzory.

Malarstwo to dziedzina sztuk plastycznych. Do niedawna było jedną z dziedzin sztuk pięknych. Dziś w czasach postmodernizmu musimy wyodrębnić malarstwo klasyczne podporządkowane jak dawniej kryterium piękna i harmonii, oraz „post-malarstwo”, coś pomiędzy plakatem a traktatem filozoficznym.

Malarstwo postmodernistyczne posługując się syntetyczną formą, symbolicznym kolorem stanowi wizualny ekwiwalent codzienności, zaś aby wzmocnić oddziaływanie wykorzystuje środki do niedawna obce malarstwu, stosuje „skróty myślowe”.

W malarstwie klasycznym kolor traktowany jest jako podstawowy środek wyrazu, poprzez który artysta uwrażliwia widza na wszechobecne piękno.

Malarstwo postmodernistyczne odrzuca „artystyczność” plastycznych środków wyrazu, koloru, faktury, światłocienia. Wykorzystuje je instrumentalnie: „trawa jest zielona, niebo jest niebieskie”. Czerwona trawa jest nośnikiem komunikatu. Nie służy usatysfakcjonowaniu widza, sprawieniu mu przyjemności (lub przykrości). Taki obraz nie uwodzi widza, lecz przemawia do niego, przekonuje go do prawdy, którą wyznaje artysta, autor dzieła.

Ten odmienny stosunek do malarstwa sprawia, że widz czuje się zagubiony. Przyzwyczajony do kryterium piękna, ocenia malarstwo postmodernistyczne poprzez to kryterium. Z drugiej strony krytyk sztuki, przykłada miarę postmodernistyczną do malarstwa klasycznego dyskwalifikuje je, za to że stara się być piękne.

Malarzy jest bardzo wielu. Googlując hasło „malarze” uzyskujemy prawie milion wyników. Wyszukiwarki pokazują ilość, ale nie jakość.

Kompas Sztuki spróbuje znaleźć na to radę. Poprowadzi po bezdrożach sztuki współczesnej. Zapraszamy.