Kobieta i kwiaty. Alexandre Cabanel - Albaydé.

Categories:  modne tematy
Tags: , , ,

Alexandre Cabanel (ur. 28 września 1823 w Montpellier, zm. 23 stycznia 1889 w Paryżu), malarz francuski. Był jednym z głównych przedstawicieli akademickiego eklektyzmu.

Gift of the Marquis and the Marquise de Saint-Yves d´Alveydre, subject to usufruct, 1889; entered France national collection, 1909. 	98 × 80 cm (38.58 × 31.50 in), Oil on canvas, 	1848, Alexandre Cabanel (1823–1889)

Studiował w Paryżu, a potem od roku 1845 w Rzymie. W 1864 został profesorem w École des Beaux-Arts w Paryżu i członkiem Institut de France. Malował obrazy o tematyce religijnej i mitologicznej, sceny rodzajowe i historyczne. Szczególną popularność przyniosły mu portrety. Obrazy Cabanela kupowali Napoleon III Bonaparte i rząd francuski, był to jeden z najpopularniejszych artystów II Cesarstwa.

źródło: Wikipedia

Cymon i Pero

Categories:  modne tematy
Tags: ,

Nowojorski marszand Robert Simon spostrzega, że ten popularny w barokowym malarstwie temat odstręcza dzisiejszych kolekcjonerów sztuki. Sprzedanie takiego obrazu jest dziś nieomal niemożliwe.


Temat “Caritas Romana” (pol. Miłosierdzie rzymskie, znany także jako Cymon i Pero).To opowieść o miłości córki do ojca i o kobiecym miłosierdziu.  W jednej z cel rzymskiego więzienia pewien starszy mężczyzna oczekuje na egzekucję. Przykuty do ściany łańcuchem, skazany na śmierć z głodu i pragnienia. Od jakiegoś czasu, niemal codziennie, odwiedza go córka Pero i po kryjomu karmi piersią. Po odkryciu poświęcenia córki Cymon został ułaskawiony.

»